2006 kunde pianisten Forssén fira jubileum: det var då 30 år sen han startade en jazztrio som fick namnet Änglaspel. Jazz har hela tiden varit det bärande elementet i hans musicerande, men han rör sig fritt mellan många genrer. I många år har Forssén samarbetat med Göteborgs kammarkör, och 8 april i år kunde vi höra kammarkören uruppföra några arrangemang av Stefan i Göteborgs domkyrka. Körsångare landet runt hittar såväl enkla melodier som rejäla utmaningar bland hans verk.
Forssén arbetar också fortlöpande med barnkörer. Han är en varm vän av Lennart Hellsings diktkonst och har tonsatt ett stort antal av hans verser. Många av dem finns samlade på skiva och i bokform under titeln Tusen-och-en-natt-visor.
I själ och hjärta är Forssén romantiker och hans musikaliska uttryck spänner mellan dramatiska utspel och spröd skönhet. När han inte spelar eller komponerar kan man hitta honom med näsan över ett schackproblem eller möjligen i färd med att försöka lösa nåt matematiskt mysterium.
”Stefan Forssén låter sig inte placeras i en fälla. Han är jazzmusiker, en visans förnyare och inte minst mästare till en ny, känsligt och effektfullt tonmålande körrepertoar, däribland klassikern ‘Vattenkanon’.”
Se mer om Stefan Forssén: http://www.stefanforssen.com/
Fika efter konserten ingår!
Biljetter: 200 kr /vuxen, 100 kr /ungdom, studerande
Boka plats: sms/ tel 0707- 320231
Mail: mauritzbergkultur@telia.com
Hjärtligt välkomna!
Johan och Katharina